Tallong Community Focus Group
Tallong Apple Festival
Tallong School
Tallong Rural Fire Brigade
Tallong Park Association Inc
 This year's Tallong Apple Day Festival held on May 1, 2016 was one of the biggest ever with over 1900 through the gates on a mainly fine, mild day but very strong winds.

For a video of the day please click on the link here.

Apple Day 2016 Prize Winners

Creative Writing Competition

Primary: Kindergarten- Year 2

1st Prize- Ryleigh McKellar

2nd Prize- Bailey Lewis

Highly Commended-

Addyson Gray

Lily McKellar

Jack Murray

Ben Webster

Primary: 3-6

1st Prize- Logan Gray

2nd Prize- Lilliana Hazelton

Participation Awards-

Bonnie Yarnold

Jaydam Lewis

Mackenzie Neville

Samantha Walshe


1st Prize- Shyane Lewis

2nd Prize- Kathcmirr Russell

Participation Awards-

Bailey Gray

Maddison Chalker

Chelsea Hidle


1st Prize- Rosemary Turner

2nd Prize- Rosemary Turner

3rd Prize- Alison Charlton

Highly Commended-

Denise Tay



Photography Competition Winners


1st Prize- Taylah Robson

Highly Commended-

Ben Webster

Taylah Robson



1st Prize- Sarah Gilson

Highly Commended-

Shyane Lewis

Emily Latham

Jade Neath



1st Prize- Mila Montgomery

Highly Commended-

Danielle Villavincenio

June Furbank-Saville

Richard Neath


Mrs Tís Bake Off Competition


1st Prize- Addyson Gray

2nd Prize- Bonnie Yarnold

3rd Prize- Mackenzie Neville



Category 1-

1st Prize- Shyane Lewis

2nd Prize- Shyane Lewis

Category 2-

1st Prize- Melanie Van Der Meer

2nd Prize- Tatiana Zancolich

3rd Prize- Shyane Lewis

Category 3-

1st Prize- Shayley Woodgate

Category 3-

2nd Prize- Josie Herman-Meylan

3rd Prize- Samantha Kulig


Category 1-

1st Prize- Glen Small

2nd Prize- Carmen Lee

3rd Prize- Nerida Tipping

3rd Prize- Mila Montgomery

Category 2-

1st Prize- Robyn Steward

2nd Prize- Raylene Neville

3rd Prize- Lauran Mills

Category 3-

1st Prize- Rachel Russell

2nd Prize- Wendie Kairl

3rd Prize- Sharon Porter

Grand Champion

Robyn Steward

Secondary Schools

Category 1-

1st prize- Alex & Sybil (Mulwaree High)

2nd Prize- Kirsty (Goulburn High)

3rd Prize- Eden (Goulburn High)

Category 2-

1st Prize- Joshua Porter (Goulburn High)

2nd Prize- Josie Herman- Meylan (Goulburn High)

3rd Prize- Maddison & Keiralee (Mulwaree High)

Category 3-

1st Prize- Shayley (Goulburn High)

2nd Prize- Josie Herman-Meylan (Goulburn High)

2nd Prize- Shayley (Goulburn High)

3rd Prize- Ainslee (Mulwaree High)

Fleece to Garment

The winning team from Mittagong Yarnspinners:

Debbie McGuire

Debbie White

Margaret Perrin

  Below are some of the photos from the various activities on the day:

The Tallong Community Focus Group stall


The Apple Cart selling different varieties of apples


The apple pie eating contest organised by Goulburn Trophies


Chef Nitin Kumar from the Canberra Hyatt Hotel judging the Bake-off Competition

The Bake-off Grand Champion, Robyn Steward, with Chef Nitin Kumar and apprentice chef Chloe Wurston from the Canberra Hyatt Hotel


The result of the Fleece to Garment Competition

Thank you to our very generous Sponsors

Boral Industries
Coopers Engineering
Harris Scarfe
M&M Earthworks
Goulburn Trophies and Sportwear
Traffers Bakery

Site Map